Rehabilitacja metodą Vojty – co warto wiedzieć?

Rehabilitacja jest często niezbędna, aby poprawić jakość życia osób starszych, po wypadkach, przeróżnych schorzeniach czy też mierzących się z wadami postawy. Jak się jednak okazuje, fizjoterapeuta ma do wyboru wiele różnych metod wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych, które dobiera stosownie do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego możliwości. Jednym z często wybieranych sposobów jest rehabilitacja metodą Vojty. Powstała ona w wyniku obserwacji dzieci z porażeniem mózgowym oraz ich charakterystycznego sposobu poruszania się. Jej autorem jest Profesor Vaclav Vojta. Oto co warto wiedzieć na temat opracowanej przez niego teorii leczenia wad postawy.

Rehabilitacja metodą Vojty – jak to działa?

Na jakie schorzenia pomaga rehabilitacja metodą Vojty? Przede wszystkim na skoliozę, choroby mięśni czy stwardnienie rozsianie, jednak może okazać się pomocna również wielu innych przypadkach. Co więcej, zanotowano bardzo dobre rezultaty u stosujących ją pacjentów. Głównym elementem terapii jest stymulacja określonych miejsc na ciele, co ma prowadzić do wywołania pewnych reakcji. Uciskanie punktów nerwowych wspomaga wykształcenie prawidłowych wzorców ruchowych, poprawia przepływ krwi i napięcie mięśni.

Rehabilitacja metodą Vojty – kiedy rozpocząć?

Patrząc wstecz na historię rehabilitacji metodą Vojty i okoliczności jej obmyślenia, raczej nie dziwi, że to głównie mali pacjenci są jej poddawani. Jednak warto mieć na uwadze, że pracę z fizjoterapeutą, który stosuje się do wskazań terapii Vojty, można rozpocząć w każdym wieku. Niemowlak, dziecko w wieku przedszkolnym czy osoba dorosła mogą skorzystać na tego typu rehabilitacji. Pamiętajmy jednak, że im szybciej zaczniemy, tym lepiej. Chociaż maluchy nie zawsze dobrze reagują na ucisk będący elementem terapii, to jednak nie jest ona bolesna. Nie powinniśmy więc czekać, żeby nasza pociecha podrosła. Szybka reakcja zwiększa szansę na ułatwienie jej dorosłego życia. Więcej na ten temat przeczytamy tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/rehabilitacja-metoda-vojty/. Można również dowiedzieć się, jak uzyskać pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *